Birliğimiz

4631 sayılı Hayvan ıslahı Kanunu’nun 19.12.2001 tarih ve 24615 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Islah Amaçlı Yetiştirici Birliklerinin Kurulması ve Hizmetleri Hakkında Yönetmelik’e dayanılarak; Giresun ilinde hayvancılığın gelişmesini ve ıslahını sağlamak amacıyla, büyükbaş sığır yetiştiricileri tarafından Giresun İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğimiz 05.07.2007 tarihinde kurulmuştur.

Birliğimizin kuruluş amacı; sığır ıslahı çalışmalarının veri tabanını oluşturmak, suni tohumlama kayıtlarının toplanması, suni tohumlamanın disipline edilmesi, belgeli ve belgesiz damızlık ihtiyacının ülke içerisinden verimi yüksek hayvanlardan karşılanması, Damızlık hayvan hareketlerinin takibi, Soy ve Önsoy kütüğü projelerinin yürütülmesidir. Ayrıca üyelerimizin hayvancılık ile ilgili her türlü ihtiyaçlarının Birliğimiz tarafından karşılanması ve üyelerimizin girdi maliyetini düşürerek İlimizde hayvancılığın gelişmesi de Birliğimizin amaç ve çalışma konularının başında gelmektedir.

Birliğimizin Şebinkarahisar’da bulunan üyelerinin hayvan ıslahı ve desteklemelere olan ilgisi diğer ilçelere nazaran daha fazla  olması, Üyelerimizin suni tohumlama, süt ölçümü, suni tohumlamadan doğan buzağı vb. kayıtlarının e-ıslah veri tabanına daha hızlı girilebilmesi, coğrafi şartlar gereği Şebinkarahisar, Alucra ve Çamolukta bulunan üyelerimizin Birliğimize şahsen ulaşması veya evrak ulaştırmasının zor olması gibi sebeplerde göz önüne alınarak üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek için Şebinkarahisar İlçemize şube açılmıştır.

Birliğimiz 01.07.2012 tarihi itibariyle 1.222 şahıs üyesi, 2 şirket üyesi ve 10 Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin 842 ortağı olmak üzere toplam 2.066 işletmeye soy kütüğü projesi kapsamında hizmet vermektedir. Birliğimizin soy kütüğünde kayıtlı hayvan sayısı yaklaşık 20.000 inek ve düve olmak üzere toplam 28.000 başı geçmiş ve her geçen günde artmaya devam etmektedir.

Birliğimiz; üyelerinin ihtiyaç duyduğu süt sağım makinesi, yem kırma makinesi, otomatik suluk, kauçuk hayvan yatağı ve inek doğum arabası gibi birçok alet ve ekipmanı en uygun fiyat ve vade seçenekleriyle kaliteden ödün vermeden temin etmektedir. Ayrıca yalama taşı ve yem katkı maddeleride üyelerimize temin edilmektedir.

Birliğimiz süt ve et verimi yüksek damızlık belgeli kültür ırkı hayvan ihtiyacı olan üyelerimize İl Özel İdaresi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu, Ziraat Bankası vb. kaynaklardan kullanabilecekleri hayvan temin projeleri hazırlanmış olup talep eden üyelerimize projenin uygulanması ve hayvan temini konularında da her türlü desteğimiz devam etmektedir.